Wydarzenia i imprezy cykliczne

Wrocław, oprócz nowoczesnego stadionu piłkarskiego, dobrze rozwiniętej bazy noclegowej i komunikacyjnej (wrocławskie tramwaje i autobusy), słynie również z wielu cyklicznych imprez i festiwali kulturalno-rozrywkowych odbywających się na terenie miasta. Na takie wydarzenia do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdża mnóstwo turystów i osobistości z kraju oraz zza granicy. Trudno się temu dziwić, gdyż atmosfera i przeżycia bywają tutaj niezapomniane. Które z takich cyklicznych imprez zasługują na szczególną uwagę? Oto przegląd najważniejszych z nich:

Jazz nad Odrą. Słynny Wrocławski Festiwal Jazzowy już od wielu lat gromadzi mnóstwo miłośników i wykonawców tego gatunku nie tylko z Polski, ale także z wielu innych zakątków świata. Obok innych krajowych cyklicznych imprez jazzowych (np. Jazz Jamboree i Zaduszek Jazzowych w Krakowie) uchodzi on za jeden z najstarszych tego typu (pierwsza edycja odbyła się już w roku 1964). Jazz nad Odrą na przestrzeni wielu lat wyłonił wiele talentów polskiej sceny muzycznej. Warto w tym miejscu wspomnieć takie znakomitości jak chociażby Ewa Bem, Krzesimir Dębski, Andrzej Zaucha, Jarosław Śmietana czy Włodzimierz Nahorny.

Przegląd Piosenki Aktorskiej. To jedno z najważniejszych kulturalnych wydarzeń we Wrocławiu. Konkurs interpretacji piosenek dla młodych aktorów i studentów to doskonała okazja na ich zaistnienie w świecie estrady. Impreza ta co roku przyciąga spore grono koneserów oraz miłośników polskiej muzyki i poezji. Przegląd Piosenki Aktorskiej oprócz samego konkursu to również liczne koncerty, recitale gwiazd oraz spektakle muzyczne.

Noc Muzeów. Międzynarodowa Noc Muzealna we Wrocławiu to idealna propozycja dla zagorzałych miłośników sztuki. Impreza ta ma na celu przede wszystkim promocję tutejszych obiektów muzealnych. Goście z Polski i zza granicy za symboliczną kwotę mogą odwiedzać muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kulturalne w wybranych godzinach nocnych.

Oprócz wyżej wspomnianych imprez cyklicznych we Wrocławiu na uwagę zasługują również takie wydarzenia jak: Szanty we Wrocławiu, Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN, Wratislavia Cantans, Festiwal Teatralny Dialog oraz festiwal Era Nowe Horyzonty.