Ważniejsze imprezy sportowe i rekreacja

Wrocław nie bez przyczyny uchodzi za jedno z najbardziej nowoczesnych i najlepiej rozwiniętych miast w całej Polsce. Oprócz bogatej w wiele wydarzeń wrocławskiej kultury, miasto w dużej mierze stawia również na sport i rekreację. Dynamiczny rozwój infrastruktury oraz bazy związanej z czynnym uprawianiem sportu zapewnia zarówno klubom sportowym, jak i mieszkańcom miasta pełne wykorzystanie dostępnych obiektów. Do tych najważniejszych możemy niewątpliwie zaliczyć nowo powstały Stadion Miejski we Wrocławiu, będący jedną z aren rozgrywanych niedługo Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Głównym sportowym atutem Wrocławia jest przede wszystkim rozwój dwóch dyscyplin – piłki nożnej i żużla. Zarówno zawodnicy WKS-u Śląska Wrocław, jak i Betardu Sparty Wrocław bardzo dobrze spisują się w swoich ligach – piłkarze Śląska w ubiegłym sezonie zdobyli nawet tytuł wicemistrza Polski. To właśnie wspomniany wyżej WKS Śląsk Wrocław jest największym klubem sportowym w całym województwie dolnośląskim (jeden z największych w kraju). Oprócz piłki nożnej działają w nim także sekcje koszykówki, judo, jeździectwa, lekkiej atletyki, pływania, piłki ręcznej, podnoszenia ciężarów strzelectwa oraz zapasów (w stylu wolnym i klasycznym).

We Wrocławiu w związku z dynamicznym rozwojem sportu i rekreacji, sukcesywnie wdrażane są również liczne programy sportowe, zachęcające do czynnego uprawiania różnych dyscyplin przez osoby w różnym przedziale wiekowym. Inicjatywa Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji obejmuje między innymi tak ważne przedsięwzięcia jak: budowa sztucznych muraw w szkołach i na osiedlach, Młodzieżowe Centra Sportu, Grupy Szkolenia Podstawowego oraz zupełną nowość o nazwie Trener Osiedlowy. Szczególnie ten ostatni projekt cieszy się w mieście sporą popularnością. Jego głównym celem jest zorganizowanie czasu dla dzieci i młodzieży szkolnej „na sportowo”, dzięki czemu istnieje możliwość wyeliminowania wśród nich negatywnych zachowań oraz wykształcenia sportowego talentu.