Komunikacja autobusowa, tramwajowa, inne formy transportu

Zarówno mieszkańcy Wrocławia, jak i turyści odwiedzający to przepiękne polskie miasto, mają do wyboru kilka środków transportu – od lokalnej komunikacji miejskiej (autobusy i tramwaje) aż po komunikację międzymiastową (autokary, busy, pociągi lub samoloty). Na tych bardziej wymagających „podróżników” ceniących sobie wygodę, czekają natomiast liczne taksówki przemieszczające się po całym mieście. Szeroki wybór środków transportu we Wrocławiu sprawia, że każdy tutaj znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i…dla swojego portfela.

W tak dużym powierzchniowo mieście jakim niewątpliwie jest Wrocław, ciężko jest przemieszczać się w różne jego części bez odpowiedniego transportu. Przykładowo podczas zwiedzania zabytków droga z hotelu lub pensjonatu do miejsca docelowego pieszo może zająć sporo czasu (chyba, że nocujemy niedaleko Wrocławskiego Rynku). W takim przypadku najlepiej więc skorzystać z komunikacji miejskiej MPK Wrocław lub wezwać najbliższą taksówkę. Przy dalszych odległościach dobrym rozwiązaniem jest natomiast skorzystanie z usług jednego z prywatnych przewoźników.

Dzisiejszy układ komunikacyjny Wrocławia, mimo iż w ostatnich latach uległ kilku istotnym modyfikacjom, wciąż wymaga wprowadzenia rozwiązań ułatwiających mieszkańcom i turystom swobodne przemieszczanie się po mieście. Głównymi problemami, podobnie jak niemal w każdym dużym polskim mieście są korki w godzinach szczytu oraz niewielka ilość bezpośrednich połączeń z obrzeży miast do centrum. Wszelkie niedogodności mają jednak zostać zlikwidowane w przyszłości dzięki przygotowywanym projektom rozwoju wrocławskiej komunikacji miejskiej (np. rozbudowa układu komunikacyjnego).

Najważniejsze punkty na komunikacyjnej mapie Wrocławia dla turystów to jednak przede wszystkim: Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika (położony w odległości około 10 km od centrum miasta), dworzec PKP Wrocław Główny przy ul. Piłsudskiego oraz wrocławski dworzec PKS znajdujący się przy ul. Suchej.